ساختار و آناتومی دهان

ارتودنسی نامرئی کودکان
درباره ی ارتودنسی نامرئی کودکان
می 19, 2021
اوربایت
ژوئن 2, 2021

ساختار و آناتومی دهان

ساختار و آناتومی دهان

ساختار و آناتومی دهان به چه صورت است؟

ساختار و آناتومی دهان به گونه ای است که از لب ها شروع شده و به حلق ختم می شود. در واقع دهان اولین عضو از دستگاه گوارش است که نقش بسیاری در سلامت انسان دارد. به طور کلی آناتومی دهان شامل لثه، لب ها، سخت کام، نرم کام، زبان و زبان کوچک، لوزه کامی، غده های بزاقی، دندان های پیشین، دندان های آسیاب بزرگ و کوچک است.

دهان نقش بسیار مهمی در خرد کردن و بلعیدن غذا ها دارد که این عمل توسط دندان ها و فک صورت می گیرد. فک بالا حرکتی ندارد، اما فک پایین است که باز و بسته شدن و حرکت دهان را به عهده دارد. ریشه دندان ها در داخل حفره آلوئول واقع در استخوان های فک قرار دارد.

دندان های مختلف که عمل اصلی جویدن را انجام می دهند، شکل های متفاوتی دارند و این شکل ها باعث منحصر به فرد شدن وظیفه دندان ها می شود. تعداد دندان ها در یک فرد بالغ 32 عدد است و دندان های پیشین برای تکه کردن و بریدن غذاها هستند.

کام که سقف دهان را تشکیل می دهد شامل دو بخش کام نرم و سخت است و باعث جدا شدن حفره دهان از حفره بینی می شود. کام سخت در ابتدای سقف دهان و کام نرم در انتهای آن قرار دارد. زبان نیز به عنوان یکی از بخش های اصلی آناتومی دهان وظیفه چرخش غذا ها و کمک به حرف زدن را بر عهده دارد. بیشترین مقدار گیرنده های حسی در بین اجزای دهان در قسمت لب قرار دارد و لب نقش زیادی در تشخیص دما های مختلف دارد.

 

نقش دندان های نیش در آناتومی دهان چه می باشد؟

دندان های نیش که در قسمت های کناری قرار دارند و تیز هستند وظیفه ی بریدن غذا های مختلف و نیز نگه داشتن غذا را بر عهده دارند.

دکتر وحید نورالهی فرد بهترین متخصص ارتودنسی در خرم آباد برطرف کننده مشکلات ناهنجاری های دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button