آندربایت و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

کراس بایت
کراس بایت
ژوئن 10, 2021
اسنپ آن اسمایل
اسنپ آن اسمایل برای دندان
ژوئن 24, 2021

آندربایت و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

آندربایت

آندربایت چیست؟

آندربایت یک شرایط دندانی است که در آن دندانهای پایین جلوتر از دندانهای فوقانی قرار می گیرند. این شرایط در مال اکلوژن کلاس III طبقه بندی می شود و باعث درد و ناراحتی می شود. حتی بسیاری از آنها از آندربایت آگاهی دارند که بر سطح اطمینان آنها تأثیر می گذارد.

برخی از موارد آندربایت خفیف و تقریباً غیر قابل مشاهده است در حالیکه موارد دیگر در مواردی که دندان های پایین به جلو کشیده می شوند بسیار شدید است.

درمان این مشکل فراتر از زیبایی است . موارد شدید نیاز به درمان دارند زیرا ممکن است مشکلات بهداشت دهان و دندان ایجاد کنند مانند:

  • درد دهان و صورت به دلیل ناهماهنگی فک
  • مشکل در گاز گرفتن و جویدن
  • چالش های صحبت کردن

 

چه عواملی باعث آندربایت می شود؟

 

1-عادت های بد کودکی

کودک خود را از مکیدن طولانی مدت شست ، استفاده طولانی از پستانک ، فشار آوردن به دندان با زبان و تغذیه طولانی مدت با شیشه شیر منع کنید.

این عادت های دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به آندربایت را افزایش دهد.

 

2-ژنتیک

در اکثر موارد ، ارث می رسد. اگر حداقل یک فرد دیگر در خانواده شما به آن مبتلا باشد ، احتمال ابتلا به آن بیشتر است. ژنتیک همچنین در  در مورد فک ، شکل و اندازه دندان فرد نقش دارد.

 

3-جراحت

هر نوع آسیب به صورت ممکن است باعث آسیب دائمی استخوان فک شود. اگرچه ترمیم استخوان های شکسته امکان پذیر است ، اما ممکن است همیشه بعد از جراحی دوباره مرتب نباشند.

 

4-تومور

تومور در استخوان فک یا در دهان ممکن است باعث بیرون زدگی فک شود. این منجر به کم کاری می شود.

 

5-Underbite چه مسائلی را ایجاد می کند؟

 

مشکلات مرتبط با آندربایت می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. این عوارض می تواند بر سلامت جسمی و روانی تأثیر بگذارد.

درد مزمن فک یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) یک عارضه جانبی شایع است. فک شما احساس “قفل” یا “گیر افتادن” می کند و منجر به  درد قابل توجهی در فک می شود  برخی از عوارض جانبی TMJ شامل درد دندان ، سردرد ، سرگیجه و گوش درد است.

 چند مشکل مرتبط با کمبود بایت هستند:

  • مشکلات خوردن و جویدن
  • هالیوز و عفونت های باکتریایی
  • تنفس مزمن دهان
  • مسائل گفتاری
  • آپنه خواب و خروپف
  • پوسیدگی دندان در اثر سایش بیش از حد مینای دندان

جدا از مسائل جسمی ، کم کاری می تواند از نظر روانی بر فرد تأثیر بگذارد. آنها ممکن است از اعتماد به نفس را پایین  ببرند.

خوشبختانه ، یک underbite به راحتی قابل تشخیص است و بهترین متخصص ارتودنسی خرم آباد می توانند آن را برطرف کنند. اصلاح آندربایت در هر سنی و با هر سطح شدت امکان پذیر است.

چگونه می توان اندربایت را اصلاح کرد؟

روش های درمانی متعددی وجود دارد که می تواند یک جایگزین را اصلاح کند. این شامل:

1-منبسط کننده فک بالا:

این یک دستگاه با سیم است که در سراسر کام بیمار نصب شده است. هر شب ، از یک کلید مخصوص استفاده می شود تا اندکی منبسط کننده گسترش یابد. این فرآیند به تدریج باعث گشاد شدن فک بالا می شود تا جایی که دندان های تحت بایت پایین دیگر بیرون نمی زند. معمولاً حدود یک سال منبسط کننده را می پوشید و سپس از نگهدارنده استفاده می کنید. این مورد برای بیماران جوان مانند کودکان و نوجوانان استفاده می شود.

2-ماسک صورت معکوس کشیدن:

این یک راه حل دیگر برای بیماران جوان است و به نظر می رسد مانند یک سربند  است. به دور سر کودک می پیچد و فک بالا را به حالت درست می کشد. از نوارهای فلزی چسبیده به دندانهای فوقانی پشت استفاده می کند.

3-جراحی :

در موارد شدید یا برای بیماران مسن ، جراحی ت توصیه می شود. فک پایین را تغییر شکل داده و کوتاه می کند. در برخی موارد  از پیچ ، صفحه و سیم می توان برای حفظ فرم مناسب استخوان فک استفاده کرد. جراحی فک زیر گوش با برخی از خطرات مانند عفونت ، اسکار و بیهوشی عمومی همراه است.

4-رویکرد زیبایی:

این روش اصلاح آندربایت بدون جراحی است که در آن ارتودنتیست ها دندان های پایین را تغییر شکل می دهند. بعد از آن روکش ها روی دندان های فوقانی قرار می گیرند. این روش لزوماً مشکلی را حل نمی کند ، اما باعث می شود که آندربایت کمتر برجسته باشد و عملکرد فک را به اندازه کافی بهبود بخشد.

گاهی اوقات ، ممکن است جراحی و تراز کننده ها با هم برای ترمیم آندربایت توصیه شود.

بهترین دندانپزشک زیبایی در خرم آباد | متخصص ارتودنسی خرم آباد | بهترین متخصص ارتودنسی خرم آباد | دکتر ارتودنسی خرم آباد | ارتودنسی خرم آباد | متخصص ارتودنسی خوب در خرم آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button