کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟

ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد
ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟
مارس 19, 2024
بعد از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد
بعد از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد؟
آوریل 2, 2024
ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد
ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟
مارس 19, 2024
بعد از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد
بعد از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد؟
آوریل 2, 2024

کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟

ارتودنسی به تحلیل، پیشگیری و درمان ناهنجاری‌های دندانی و فکی می‌ پردازد. این ناهنجاری‌ می‌تواند بر عملکرد صحیح دهان و چهره و همچنین زیبایی فرد تأثیر منفی بگذارد. ارتودنسی با استفاده از روش‌های مختلفی مانند براکت‌های دندانی (بریس) به اصلاح ناهنجاری‌های دندانی و فکی می‌پردازد. براکت‌ها به دندان‌ها چسبیده می‌شوند و با اعمال فشار، آنها را به موقعیت صحیح هدایت می‌کنند.

براکت‌ها از جنس‌های مختلفی مانند فلز، سرامیک یا پلاستیک ساخته می‌شوند. سیم‌های فلزی که از بین براکت‌ها عبور می‌کنند، وظیفه اعمال فشار را بر عهده دارند. ارتودنسی با براکت به عنوان یک روش موثر برای بهبود جلوه وظایف دهان و صورت، افزایش اعتماد به نفس و بهبود سلامت دهانی معرفی می‌شود.

مراحل درمانی ارتودنسی

در ابتدا متخصص ارتودنسی با معاینه دهان و دندان شما، نوع و شدت ناهنجاری را تشخیص می‌دهد. سپس از دندان‌ها و فک شما عکس و قالب تهیه می‌شود تا برای ساخت براکت‌ها و برنامه ‌ریزی درمان استفاده شود و بعد براکت‌ها به دندان‌ها چسبیده می ‌شوند.
در جلسات منظم، متخصص ارتودنسی در خرم آباد سیم‌ها را تنظیم می‌کند تا فشار لازم برای حرکت دندان‌ها اعمال شود. و در آخر پس از اتمام درمان، براکت‌ها از دندان‌ها جدا می‌شوند.

کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟

برداشتن براکت ارتودنسی، گامی هیجان‌انگیز در پایانِ درمان ارتودنسی و رسیدن به لبخندی زیبا است. با این حال، ممکن است این فرآیند با احساس درد یا ناراحتی همراه باشد. در واقع جدا کردن براکت از سطح دندان به فشار نیاز دارد که می‌تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی موقتی شود. گاهی ابزارهای مورد استفاده برای کندن براکت ممکن است لثه را تحریک کرده و باعث درد یا خونریزی شوند.

بیشتر بخوانید:  اسنپ آن اسمایل برای دندان

در برخی از افراد پس از برداشتن براکت، دندان‌ها به غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد حساس می شوند. درد ناشی از کندن براکت معمولاً خفیف است و چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. در بیشتر موارد، این درد با مصرف مسکن‌های بدون نسخه و استفاده از روش‌های خانگی قابل تسکین است.

راهکارهای کاهش درد ارتودنسی

مصرف مسکن‌های بدون نسخه: داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.
استفاده از یخ: قرار دادن کیسه یخ روی گونه به مدت 20 دقیقه می‌تواند درد و التهاب را کاهش دهد.
استفاده از مواد خنک کننده: مصرف مایعات خنک مانند آب یا نوشیدنی‌های خنک می‌تواند به تسکین درد کمک کند.
استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت: استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت می‌تواند به کاهش حساسیت دندان‌ها کمک کند.
جویدن غذاهای نرم: در روزهای اولیه پس از کندن براکت، از جویدن غذاهای سفت و سخت خودداری کنید.
رعایت بهداشت دهان و دندان: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم، به جلوگیری از عفونت و کاهش التهاب کمک می‌کند.

در صورت درد شدید یا مزمن، خونریزی لثه، یا مشکلات دیگر، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید. از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی که می‌توانند درد را تشدید کنند، خودداری کنید. استراحت کافی داشته باشید و از فعالیت‌های سنگین که می‌توانند فشار به دندان‌ها و لثه‌ها را افزایش با رعایت این نکات و مراقبت‌های لازم، می‌توانید به سرعت از درد ناشی از کندن براکت ارتودنسی رها شده و از لبخند جدید خود لذت ببرید.

ماندگاری درمان ارتونسی

آیا خودمان می توانیم اقدام به برداشتن بریس نماییم؟

برداشتن بریس توسط خود بیمار، به شدت خطرناک و غیرقابل توصیه است. این کار می‌تواند عواقب ناگوار و جبران‌ ناپذیری برای سلامتی دهان و دندان بیمار به همراه داشته باشد، از جمله آسیب به دندان‌ها و ریشه‌های آنها، اعمال فشار نامناسب و غیر اصولی در حین برداشتن بریس که می‌تواند به دندان‌ها و ریشه‌های آنها آسیب برساند و حتی منجر به از دست رفتن دندان شود.

بیشتر بخوانید:  ایا ارتودنسی برای کودکان درد دارد؟

استفاده از ابزارهای نامناسب و عدم مهارت کافی در حین برداشتن بریس، می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند و منجر به ایجادِ حفره و خراش روی دندان‌ها شود. این حفره‌ها و خراش‌ها، محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و ایجاد پوسیدگی هستند.

پس از برداشتن بریس، برای حفظ نظم دندان‌ها و جلوگیری از بازگشت آنها به حالت نامنظم، از ریتینر استفاده می‌شود. در صورت عدم استفاده از ریتینر و برداشتنِ خودسرانه‌ی بریس، دندان‌ها تحت فشار قرار گرفته و دوباره نامنظم می‌شوند. برداشتن بریس توسط خود بیمار، می‌تواند بسیار دردناک باشد. در حالی که اگر این کار توسط متخصص ارتودنسی و با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام شود، بدون درد خواهد بود.

کندن براکت‌ها توسط خود بیمار، می‌تواند باعث آسیب به لثه و خونریزی آن شود. زخم ایجاد شده روی لثه، در معرض عفونت توسط باکتری‌ها قرار خواهد گرفت. به منظور حفظ سلامتی دهان و دندان خود، به هیچ عنوان اقدام به برداشتن خودسرانه‌ی بریس نکنید. برای انجام این کار، حتماً به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی با تجربه و تخصص خود، این کار را به طور صحیح و اصولی انجام می‌دهد و از بروز هرگونه مشکل و عوارضی جلوگیری می‌کند.

اقدامات قبل از برداشتن ارتودنسی

1.معاینه توسط متخصص ارتودنسی

قبل از هر اقدامی، باید برای معاینه به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. متخصص، وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها را بررسی می‌کند و آمادگی شما برای برداشتن بریس را تأیید می‌کند.

2. جرم‌گیری دندان‌ها

قبل از برداشتنِ بریس، باید جرم‌گیری دندان‌ها انجام شود. جرم‌گیری، جرم و پلاکِ جمع شده روی دندان‌ها را که در طول درمان ارتودنسی ایجاد شده است، از بین می‌برد. این کار، محیطِ مناسبی برای چسبیدن ریتینر (نگهدارنده) بعد از برداشتن بریس فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:  ماندگاری درمان ارتونسی

3. عکس‌برداری

قبل از برداشتن بریس، عکس‌برداری از دندان‌ها انجام می‌شود. این عکس‌ها برای مقایسه‌ی وضعیتِ دندان‌ها قبل و بعد از درمان و بررسی پیشرفت درمان استفاده می‌شوند.

ارتودنسی تک فک

بعد از برداشتن ارتودنسی چه باید کرد؟

برای حفظِ نتیجه‌ی درمان و جلوگیری از بازگشتِ دندان‌ها به حالت نامنظم، باید مراقبت‌هایی را بعد از برداشتن ارتودنسی انجام دهید.

1. استفاده از ریتینر

ریتینر (نگهدارنده)، ابزاری است که بعد از برداشتن بریس برای حفظ نظم دندان‌ها و جلوگیری از بازگشت آنها به حالت نامنظم استفاده می‌شود. متخصص ارتودنسی، نوعِ ریتینر مناسب شما را تعیین می‌کند و نحوه‌ی استفاده از آن را به شما آموزش می‌دهد. استفاده‌ی منظم و صحیح از ریتینر، نقشی کلیدی در حفظ نتیجه‌ی درمان ارتودنسی دارد.

2. رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان، بعد از برداشتن ارتودنسی، اهمیت دوچندانی دارد. مسواک زدن در ارتودنسی به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه، به حفظ سلامتی دهان و دندانِ شما کمک می‌کند.

3. رژیم غذایی مناسب

بعد از برداشتن ارتودنسی، باید از خوردن غذاهای سفت و چسبناک که می‌توانند به ریتینر آسیب برسانند، خودداری کنید. مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای سالم، به حفظِ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند.

اگر به دنبال لبخندی زیبا و سالم هستید، ارتودنسی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. با صبر و حوصله و همکاری شما و متخصص، دندان‌هایتان مرتب و زیبا خواهد شد و شما از لبخندی دلنشین لذت خواهید برد.
اما توجه داشته باشید ارتودنسی فقط برای زیبایی نیست. این درمان می‌تواند به سلامتی دهان و دندان شما نیز کمک کند. ارتودنسی، سفری برای لبخندی زیبا است. این سفر ممکن است طولانی باشد، اما صبر و حوصله کلید موفقیت در آن است. در طولِ این سفر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و به دستورات متخصص خود عمل کنید.
در صورت بروز هرگونه مشکل، به متخصص خود اطلاع دهید تا به بهترین نتیجه از درمان ارتودنسی دست پیدا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button