چه زمانی ارتودنسی برداشته میشود؟

10 نکته برای کمک به شما در طول هفته اول درمان ارتودنسی
هفته اول ارتودنسی + نکات مراقبتی
می 7, 2024
درد ارتودنسی چند روز است
درد ارتودنسی چند روز است؟
می 21, 2024
10 نکته برای کمک به شما در طول هفته اول درمان ارتودنسی
هفته اول ارتودنسی + نکات مراقبتی
می 7, 2024
درد ارتودنسی چند روز است
درد ارتودنسی چند روز است؟
می 21, 2024

چه زمانی ارتودنسی برداشته میشود؟

ارتودنسی یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح قرارگیری دندان‌ها و بهبود ترتیب آن‌ها در دهان است. این فرآیند بسته به شرایط فردی و جدیت مشکلات دندانی مدت زمان طولانی‌ به طول می انجامد. زمانی که نتیجه دلخواه از نظر متخصص ارتودنسی به دست آمده و دندان‌ها به وضعیت مطلوب برسند، ارتودنسی برداشته می‌شود.

آیا برداشتن ارتودنسی درد دارد؟

با وجود اینکه برداشتن ارتودنسی به دندان‌ها یا بافت‌های اطراف آنها کمی فشار وارد می کند، اما به طور کلی درد زیادی به همراه ندارد. برداشتن ارتودنسی و کندن براکت ارتودنسی به صورت ملایم و بدون درد انجام می‌شود. برای اطمینان از راحتی و سلامت دندان‌ها و بافت‌های اطراف آنها، ارتودنتیست قبل از برداشتن ارتودنسی به دقت وضعیت دندان ها را مشاهده و ارزیابی می‌کند.

پس از برداشتن ارتودنسی، معمولاً به دندان‌های شما رتینرها یا نگهدارنده‌ها قرار داده می‌شود. این ابزارها به شما کمک می‌کنند که دندان‌هایتان در موقعیت جدید خود حفظ شود. استفاده از رتینرها به طور مداوم یا در زمان‌های مشخصی پس از برداشتن ارتودنسی لازم است تا از انجام تغییرات ناخواسته در ترتیب دندان‌ها جلوگیری شود.

برداشتن ارتودنسی به شما احساس آزادی و راحتی بیشتر در دهان میدهد اما در عین حال مراقبت‌های پس از برداشتن ارتودنسی و استفاده از رتینرها از اهمیت بسیاری برخوردار است تا نتیجه‌ به دست آمده از ارتودنسی به طور دائمی حفظ شود. بهتر است با متخصص ارتودنسی خرم آباد در مورد مراقبت‌های بعد از برداشتن ارتودنسی و مدت زمانی که باید از رتینرها استفاده کنید، مشاوره بگیرید.

زمان برداشتن براکت‌های ارتودنسی

زمان مناسب برای برداشتن ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و با توجه به شرایط هر بیمار تعیین می‌شود. عواملی مانند پیچیدگی مشکل ارتودنسی، میزان جابجایی مورد نیاز دندان‌ها و همکاری بیمار در طول درمان، در تعیین این زمان نقش دارند. به ‌طور کلی، زمانی که دندان‌ها به موقعیت نهایی و مطلوب خود حرکت کرده و از نظر ارتودنسی مرتب شده باشند، ارتودنتیست براکت‌ها را از روی دندان‌ها برمی‌دارد.

بیشتر بخوانید:  ارتودنسی نامرئی

برداشتن ارتودنسی، مرحله نهایی فرآیند ارتودنسی است که طی آن براکت‌ها و سیم‌ها از روی دندان‌ها برداشته می‌شوند. این امر پس از آن صورت می‌گیرد که دندان‌ها به موقعیت مطلوب خود حرکت کرده و از نظر ارتودنسی مرتب شده باشند. برداشتن ارتودنسی معمولاً با درد مختصری همراه است که ناشی از اعمال فشار ملایم بر روی دندان‌ها و لثه‌ها حین برداشتن براکت‌ها و سیم‌هاست.

چه زمانی ارتودنسی برداشته میشود

دندان برخی از افراد پس از برداشتن ارتودنسی در مدت کوتاهی به محرکات گرمایی و سرمایی حساس شود. این حساسیت معمولاً گذرا بوده و به مرور زمان برطرف می‌شود.
مشکلات ارتودنسی پیچیده‌، به زمان بیشتری برای درمان و در نتیجه به تعویق افتادن زمان برداشتن براکت‌ها نیاز دارند. به عنوان مثال، مشکلاتی مانند اوربایت، آندربایت، کراس بایت و اپن بایت، به دلیل نیاز به جابجایی بیشتر دندان‌ها، زمان طولانی‌ تری برای درمان و برداشتن براکت‌ها نیاز دارند.

هرچه دندان‌ها نیاز به جابجایی بیشتری داشته باشند، زمان درمان و برداشتن براکت‌ها نیز طولانی‌ تر خواهد بود. مثلا در مواردی که دندان‌ها به طور قابل توجهی کج یا نامرتب هستند، جابجایی آنها نیازمند زمان بیشتری است.

همکاری بیمار در طول درمان، از جمله رعایت دقیق دستورات متخصص ارتودنسی و حفظ بهداشت دهان و دندان، نقش مهمی در تسریع روند درمان و برداشتن زودتر براکت‌ها دارد. بیمارانی که به طور کامل دستورات متخصص ارتودنسی را رعایت می‌کنند و بهداشت دهان و دندان خود را به طور دقیق حفظ می‌کنند، می‌توانند از نتایج سریع ‌تر درمان و برداشتن زودتر براکت‌ها بهره‌ مند شوند.

مراحل برداشتن براکت‌ها ارتودنسی

برداشتن براکت‌ها معمولاً در یک جلسه کوتاه در مطب دکتر ارتودنسی انجام می‌شود و شامل مراحل زیر است:

بیشتر بخوانید:  مراحل تصویربرداری ارتودنسی دندان

جداسازی براکت‌ها: متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزارهای مخصوص، هر براکت را به دقت از روی دندان جدا می‌کند. این فرآیند که معمولا با اندکی ناراحتی یا احساس فشار همراه است. ابزارهای مورد استفاده برای جداسازی براکت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به مینای دندان آسیبی نرسانند و به طور دقیق براکت‌ها را از روی دندان جدا کنند.

حذف سیم‌ها: پس از برداشتن براکت‌ها، نوبت به برداشتن سیم‌های قوسی و سایر سیم‌های موجود در دهان می‌رسد. متخصص ارتودنسی با ظرافت و دقت، سیم‌ها را از بین دندان‌ها خارج می‌کند. این فرآیند نیز گاهی با اندکی ناراحتی یا احساس فشار همراه میباشد.

پاکسازی نهایی: در نهایت، سطح دندان‌ها به طور کامل از هرگونه چسب یا مواد باقی‌مانده از براکت‌ها و سیم‌ها پاکسازی می ‌شود. متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزارهای مخصوص، چسب‌ها و مواد باقی‌مانده را از روی دندان‌ها جدا می‌کند و سطح آنها را صاف و صیقلی می‌کند. این امر برای از بین بردن هرگونه بقایای مواد و حفظ سلامت دهان و دندان انجام می‌شود.

مراقبت‌های بعد از برداشتن ارتودنسی

متخصص ارتودنسی بعد از برداشتن براکت‌ها، از یک نگهدارنده یا ریتینر برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها استفاده میکند. نوع و مدت زمان استفاده از نگهدارنده با توجه به شرایط فردی بیمار تعیین می‌شود. نگهدارنده‌ها دو نوع ثابت و متحرک دارند.

نگهدارنده‌های ثابت توسط دندانپزشک به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و معمولاً در شب و در طول ساعات خواب استفاده می‌شوند.

چه زمانی ارتودنسی برداشته میشود

در مقابل نگهدارنده‌های متحرک را می‌توان در هر زمان از روز و به مدت مشخصی که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود، استفاده کرد و در زمان غذا خوردن و مسواک زدن باید از دهان خارج کرد.

بیشتر بخوانید:  باورهای غلط ارتودنسی

نگهدارنده خود را به طور مرتب با مسواک و خمیر دندان بشویید و در معرض گرمای شدید یا نور مستقیم خورشید قرار ندهید. همچنین آن را در یک جعبه یا محفظه مخصوص نگهداری کنید.

دندان‌های خود را حداقل دو بار به مدت دو دقیقه در روز مسواک بزنید و از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

به حفظ بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید و به طور مرتب برای معاینات دوره‌ای به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

احساس ناراحتی خفیف در لثه‌ها و دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌ها طبیعی است. این درد کمتر از چند روز تسکین می یابد. از مصرف غذاهای سفت، جویدنی و چسبنده که می‌توانند به نگهدارنده آسیب برسانند، خودداری کنید. در صورت انجام فعالیت‌های ورزشی، از محافظ دهان برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها و نگهدارنده استفاده کنید.

سخن پایانی

متخصص ارتودنسی بعد از برداشتن ارتودنسی ، از یک نگهدارنده یا ریتینر برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها استفاده میکند. نوع و مدت زمان استفاده از نگهدارنده با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان پس از برداشتن براکت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها و جلوگیری از تجمع پلاک و جرم کمک می‌کند.

دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی در مورد نحوه استفاده و نگهداری از نگهدارنده را به دقت رعایت کنید. این دستورالعمل‌ها شامل نحوه تمیز کردن نگهدارنده، زمان استفاده از آن و زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی برای بررسی و تنظیم نگهدارنده است. با رعایت این مراقبت‌ها و پیروی از دستورالعمل‌های متخصص ارتودنسی، می‌توانید از لبخند زیبا و مرتب خود لذت ببرید و از بازگشت دندان‌ها به جایگاه قبلی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button