بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت
مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت
آوریل 9, 2024
آیا برداشتن ارتودنسی درد دارد؟
آیا ارتودنسی برمیگردد؟
آوریل 23, 2024
مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت
مدت زمان استفاده از ریتینر ثابت
آوریل 9, 2024
آیا برداشتن ارتودنسی درد دارد؟
آیا ارتودنسی برمیگردد؟
آوریل 23, 2024

بهترین سن برای ارتودنسی چه زمانی است؟

بهترین سن برای درمان ارتودنسی بسته به نیازهای دندانی و الگوهای رشد فرد می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، درمان ارتودنسی معمولا در دوران کودکی یا نوجوانی زمانی که دندان های دائمی در حال رویش هستند و فک ها هنوز در حال رشد هستند توصیه می شود. البته درمان ارتودنسی در بزرگسالی نیز قابل انجام است.
بیشتر نوجوانان در سنین 10 تا 14 سالگی بریس می‌گیرند، اما آیا می‌دانستید که کودک شما ممکن است قبل از درآوردن تمام دندان‌های دائمی نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد؟

در واقع، انجمن ارتودنتیست های دنیا توصیه می کند که بچه ها اولین ارزیابی ارتودنسی خود را در حدود هفت سالگی انجام دهند. درمان زودهنگام یا مراقبت رهگیری به کودک شما بهترین شانس را برای سلامت دهان و دندان مادام العمر می دهد. به این دلیل که ارتودنتیست ها می توانند علائم اولیه مشکلات مانند دندان های کج و ناهماهنگی بایت را در زمانی که قابل درمان هستند تشخیص دهند.

دکتر وحید نورالهی ، متخصص ارتودنسی خرم اباد ، مراقبت های ارتودنسی جامعی را در تمام سنین با تجربه و مهارت چندین ساله و بهترین تجهیزات ارائه می دهند.

بریس ها چه کاری انجام می دهند؟

درمان های ارتودنسی می تواند مشکل زیادی از دهان و دندان را حل کند. این مسائل شامل شلوغی دندان ها، از دست دادن یا اضافه دندان ها، فاصله دندان ها و بایت نامناسب است. مشکلات ارتودنسی به نام مال اکلوژن نیز شناخته می شود. اکلوژن به نحوه قرار گرفتن دندان های بالا و پایین با هم اشاره دارد که به نام بایت شما نیز شناخته می شود. با اکلوژن مناسب، دندان‌های بالایی شما کمی روی دندان‌های پایینی شما قرار می‌گیرد و هر دندان آسیاب با شیارهای دندان‌های آسیاب مقابل متناسب است. بنابراین، مال اکلوژن به این معنی است که بایت شما نامنظم است و برای رفع آن نیاز به درمان ارتودنسی مانند بریس ها دارید. اگر به مال اکلوژن ها توجه نکنید، ممکن است بعداً مشکلاتی از جمله ساییدگی مینای دندان، پوسیدگی دندان و مشکلات جویدن و صحبت کردن ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:  کندن براکت ارتودنسی درد دارد؟

بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی است؟

نکات کلیدی در مورد بهترین سن برای ارتودنسی را با هم بررسی خواهیم کرد:

درمان زودهنگام: برای برخی از مسائل ارتودنسی، مداخله زودهنگام در دوران کودکی (حدود 7 تا 9 سالگی) ممکن است توصیه شود. این به عنوان درمان رهگیری یا فاز 1 شناخته می شود. هدف آن رسیدگی به مشکلات خاصی مانند شلوغی، کراس بایت یا اوربایت بیش از حد در مراحل اولیه برای جلوگیری از ایجاد شرایط شدیدتر در آینده است. مداخله زودهنگام می تواند از پتانسیل رشد در فک استفاده کند و گاهی اوقات می تواند نیاز به درمان گسترده تر را در آینده کاهش دهد.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

درمان در نوجوانی : اکثر درمان های ارتودنسی در دوران نوجوانی انجام می شود که بیشتر دندان های دائمی رشد کرده اند، اما فک همچنان در حال رشد است. این محدوده سنی معمولاً بین 11 تا 15 سالگی است. دوران نوجوانی زمان مناسبی برای درمان ارتودنسی در نظر گرفته می‌شود، زیرا دندان‌ها و فک هنوز شکل‌پذیر هستند و این درمان می‌تواند دندان‌ها را تراز کند، مسائل بایت را اصلاح کند و رشد مناسب فک را هدایت کند.

درمان در بزرگسالی: درمان ارتودنسی را می توان در هر سنی انجام داد و بزرگسالان بیشتری به دنبال مراقبت های ارتودنسی برای بهبود تراز و ظاهر دندان های خود هستند. پیشرفت در تکنیک های ارتودنسی، مانند ترازهای شفاف، درمان را برای بزرگسالان جذاب تر کرده است. با این حال، درمان بزرگسالان ممکن است بیشتر از درمان در دوران کودکی یا نوجوانی طول بکشد، زیرا رشد فک متوقف شده است، و برخی اصلاحات ارتودنسی ممکن است به روش‌های اضافی مانند کشیدن دندان یا جراحی فک نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  چه زمانی ارتودنسی برداشته میشود؟

توجه به این نکته ضروری است که سن ایده آل برای درمان ارتودنسی بسته به مشکلات دندانی خاص فرد و توصیه های متخصص ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. ارزیابی جامع توسط متخصص ارتودنسی برای تعیین بهترین زمان درمان و ایجاد یک برنامه درمانی شخصی ضروری است.
تشخیص زودهنگام و مشاوره با متخصص ارتودنسی بسیار مهم است، زیرا می تواند راهنمایی در مورد زمان مناسب برای مداخله ارتودنسی ارائه دهد و به دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند.

چه کسی به بریس نیاز دارد؟

حتی اگر فرزند شما یا شما از سن هفت سالگی فراتر رفته باشد، برای برنامه ریزی ویزیت با متخصص ارتودنسی هرگز دیر نیست. بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان لبخندهای خود را بهبود می بخشند تا از مزایای رفع مشکلات گاز گرفتن بهره ببرند. رسیدگی به دندان‌های کج یا شلوغ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان‌تر می‌کند، که پلاک را کاهش می‌دهد و خطر ایجاد حفره و بیماری لثه را کاهش می‌دهد. به علاوه، یک لبخند صاف می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. در حالی که بهترین سن برای بریس ممکن است در سال‌های کودکی باشد، زمانی که دندان‌ها هنوز در حال رشد هستند، شما همچنان می‌توانید در هر سنی به دنبال لبخندی سالم باشید.

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

مقالات مرکز مراقبت از دهان توسط یک متخصص پزشکی دهان و دندان بررسی می شود. این اطلاعات فقط برای اهداف آموزشی است. این محتوا قرار نیست جایگزینی برای مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه ای پزشکی باشد. همیشه از دندانپزشک، پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی واجد شرایط مشاوره بگیرید.

بیشتر بخوانید:  بهترین متخصص ارتودنسی خرم آباد

این احتمال وجود دارد که فرزند شما در مورد گرفتن بریس راضی نباشد. بسیاری از کودکان در سال های اولیه نوجوانی بیش از حد خودآگاه هستند و چیزی که ظاهر آنها را تغییر می دهد می تواند برای آنها کمی ترسناک باشد. به آنها اطلاع دهید که مراجعه به ارتودنتیست با بریس های بیمار در حدود سنشان چقدر رایج است و به همه دوستانشان که بریس دارند اشاره کنید. همچنین می توانید به زیبایی لبخند صاف آنها بعد از درمان اشاره کنید و آن ها را راضی به درمان کنید تا در بهترین سن ممکن برای ارتودنسی برای درمان اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button