نحوه مسواک زدن در ارتودنسی

درد ارتودنسی چند روز است
درد ارتودنسی چند روز است؟
می 21, 2024
عوارض ارتودنسی چیست؟
ژوئن 11, 2024
درد ارتودنسی چند روز است
درد ارتودنسی چند روز است؟
می 21, 2024
عوارض ارتودنسی چیست؟
ژوئن 11, 2024

نحوه مسواک زدن در ارتودنسی

نحوه مسواک زدن در ارتودنسی دغدغه بسیاری از افرادی است که به تازگی ارتودنسی انجام داده اند. شما به دندان های خود اهمیت می دهید و می خواهید لبخندی زیبا، سالم و صاف داشته باشید، به همین دلیل است که ارتودنسی دارید! اما حالا با چالش تمیز و سالم نگه داشتن دندان های خود در حین استفاده از براکت های ارتودنسی ، سیم ها و سایر قطعات مواجه هستید. چگونه با ارتودنسی مسواک بزنیم؟ یادگیری نحوه مسواک زدن دندان ها با ارتودنسی می تواند کمی سخت باشد، اما قطعاً ارزش انجام دادن دارد.

پلاک ها که با مصرف مواد غذایی به طور مداوم روی دندان ها تشکیل می شود با یک مسواک زدن کامل از بین می روند، اما اگر مسواک زدن فراموش شود، این پلاک ها به ماده زرد رنگ سختی تبدیل می شود که دندان ها را لکه دار می کند و فقط می تواند توسط یک متخصص دندانپزشک پاک شود. متأسفانه، ارتودنسی می‌تواند حذف پلاک و ذرات غذا را سخت‌تر کند، زیرا بریس‌ها مکان‌های زیادی برای پنهان شدن آن‌ها فراهم می‌کنند! اما این بدان معنا نیست که باید تسلیم شوید. اگر ارتودنسی دارید، فقط باید کمی مراقبت بیشتری داشته باشید و دندان های خود را هر روز صبح و شب تمیز کنید. نگران نباشید در این مقاله نحوه مسواک زدن در ارتودنسی را به شما آموزش خواهیم داد.

نحوه مسواک زدن با ارتودنسی چگونه است؟

مسواک زدن با وجود سیم های ارتودنسی با مسواک زدن عادی تفاوت دارد و نحوه مسواک زدن در ارتودنسی باید با دقت تمام صورت بگیرد تا تمامی براکت ها به درستی تمیز شوند.

بیشتر بخوانید:  مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است؟

اگر از ارتودنسی ثابت استفاده می کنید باید به خوبی از دندان هایتان مراقبت کنید چون دندان ها در این دوران بیشتر در معرض پوسیدگی های باکتریایی قرار دارند. مسواک زدن با وجود براکت ها و سیم های ارتودنسی با مسواک زدن عادی تفاوت دارد و مسواک زدن در این دوران باید با دقت تمام صورت بگیرد. برای مسواک زدن در این دوران باید نکاتی را که در ادامه به آن اشاره می کنیم رعایت کنید:

  1. بهتر است وقتی ارتودنسی انجام می دهید از یک مسواک خیلی نرم استفاده کنید چون در این دوران دندان ها و لثه ها خیلی حساس هستند. لازم است مسواک بین دندانی تهیه کنید تا بتوانید به راحتی فضا های بین اجزای ارتودنسی را تمیز کنید.
  2. برای مسواک کردن باید مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید و روی دندان ها بکشید. هر دندان نیاز به 10 ثانیه مسواک کردن دارد و لازم است یک حرکت چرخشی روی دندان داشته باشید.
  3. سعی کنید با کمی فشار موهای مسواک را به فضای بین براکت ها و سیم ها انتقال دهید تا این قسمت ها خوب تمیز شود و جرمی باقی نماند.
  4. سعی کنید در طی دوران ارتودنسی از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید تا به خوبی باکتری های مضر دهانتان از بین برود و احتمال پوسیدگی دندان ها کاهش پیدا کند. ضمن این که در این دوران لثه ها خیلی حساس اند و لازم است باکتری ها از بین بروند در غیر این صورت باکتری ها به لثه آسیب وارد می کنند.
  5. با توجه به حساس بودن لثه ها در این دوران بهتر است مسواک زدن را با ملایمت انجام دهید.
  6. لازم است مسواک بین دندانی تهیه کنید تا بتوانید به راحتی فضا های بین اجزای ارتودنسی را تمیز کنید. در غیر اینصورت مواد غذایی در این فضا باقی می ماند و در نتیجه فعالیت باکتری ها احتمال پوسیدگی دندان ها زیاد می شود.
  7. بعد از هر وعده غذایی باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید یعنی لازم است سه بار در روز مسواک بزنید.
بیشتر بخوانید:  مزایا و معایب ارتودنسی چیست؟

انتخاب مسواک مناسب برای زمان ارتودنسی

انتخاب مسواک مناسب برای دوران ارتودنسی بسیار مهم است و باید با نظر ارتودنتیست انجام شود. در انتخاب مسواک مناسب و تمیز کردن موثر دندان ها نکات زیر را در نظر داشته باشید:

مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی

مسواک‌های ویژه ارتودنسی دارای سر کوچک و نازک هستند که به راحتی میان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی حرکت می‌کنند و آسیبی به آنها نمی‌رسانند.
این مسواک‌ها معمولاً نوک مسواک آنها دارای زاویه خاصی است که امکان تمیز کردن بهتر ناحیه براکت‌ها را فراهم می‌کند.
برخی مسواک‌های ارتودنسی دارای طول دسته بلندتر هستند که به استفاده راحت‌تر در مناطق دور دهان کمک می‌کند.
در نهایت، گاهی ارتودنتیست‌ها به بیماران خود مسواک‌های برقی را توصیه می‌کنند که به طور اتوماتیک پلاک را برطرف می‌کنند.

برای انتخاب مسواک مناسب ارتودنسی، مشورت با ارتودنتیست خود ضروری است. این نکات را در نظر داشته باشید اما با متخصص ارتودنسی خود نیز مشورت کنید و مسواک مناسب را برای راحت تر مسواک زدن در طول درمان ارتودنسی انتخاب کنید.

زمان تعویض مسواک در طول درمان ارتودنسی

زمان تعویض مسواک در طول درمان ارتودنسی یک موضوع مهم است که باید به آن دقت کرد. بهترین متخصص ارتودنسی خرم اباد توصیه می‌کند که مسواک باید هر 2-3 ماه تعویض شود. این زمان برای افرادی که ارتودنسی دارند مهم تر است. در طول درمان ارتودنسی، مسواک ها سریع‌تر فرسوده می‌شوند و قابلیت تمیز کردن مؤثر را از دست می‌دهند. این به دلیل فشار بیشتر و استفاده مکرر در اطراف براکت‌ها و سیم‌ها است.
استفاده از مسواک‌های فرسوده می‌تواند به سلامت دهان و دندان‌ها آسیب برساند و باعث تجمع پلاک و عفونت‌های لثه شود که در دوران ارتودنسی بسیار مضر هستند. بنابراین، بسیار مهم است که در طول درمان ارتودنسی، مسواک حداقل هر 2-3 ماه یک بار تعویض شود، یا به محض فرسوده شدن و از دست دادن کارایی.

بیشتر بخوانید:  درمان دندان های شلوغ و نامنظم

چه مسواکی در طول ارتودنسی باید تهیه کنیم؟

مسواک مورد استفاده در این دوران باید خیلی نرم باشد و دارای برس های میانی سفت و کوتاه باشد. این نوع مسواک به خوبی می تواند سیم ارتودنسی و اطراف بریس ها را تمیز کند. اگر مایل باشید می توانید از مسواک برقی استفاده کنید. فقط خیلی آرام مسواک کنید تا آسیبی به سیم ها و بریس ها وارد نشود. اگر مسواک کیفیت خود را از دست داد آن را حتما تعویض کنید.

مسواک ارتودنسی

اگر به مسواک دسترسی نداشتیم چکار کنیم؟

اگر مسواک در دسترس ندارید حتما کمی آب در دهانتان بریزید و به خوبی در دهان بچرخانید تا جای ممکن کلیه مواد غذایی از دهان پاک و خارج شود.

آیا در طی ارتودنسی نخ دادن لازم است؟

با استفاده از نخ دندان می توانید بین سیم ها و اجزای ارتودنسی را خوب تمیز کنید این کار را برای کل دندان ها انجام دهید تا کاملا تمیز شوند و تاثیر مسواک زدن افزایش پیدا کند

اگر می خواهید از تجمع خطرناک تارتار، لکه ها و حفره ها جلوگیری کنید، دانستن نحوه مسواک زدن دندان های خود با بریس بسیار مهم است. اگر سؤالی در مورد مسواک زدن دندان های خود در حین استفاده از بریس دارید یا در تلاش برای رسیدن به نقطه خاصی هستید، حتماً در بازدید بعدی از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.

علاوه بر این، اگر می خواهید دندان های خود را صاف کنید اما هنوز بریس ندارید، محصولی مانند اینویزیلاین را در نظر بگیرید. با اینویزیلاین، مجموعه ای از ترازهای سفارشی شده شفاف به آرامی و به طور مجزا دندان ها را در موقعیت های مناسب خود حرکت می دهند. از آنجایی که می‌توانید قبل از مسواک زدن بریس‌های خود را بردارید، هرگز نباید نگران یادگیری نحوه مسواک زدن دندان‌هایتان با بریس باشید. برای کشف احتمالات، امروز یک مشاوره با دندانپزشک خانواده داف برنامه ریزی کنید. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم لبخندی سالم و منظم داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button