آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است
مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است؟
فوریه 27, 2024
عکس ارتودنسی دندان
ایا ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارد؟
مارس 12, 2024
مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است
مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است؟
فوریه 27, 2024
عکس ارتودنسی دندان
ایا ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان دارد؟
مارس 12, 2024

آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

در بسیاری از موارد ارتودنسی نیاز به بیحسی ندارد. ارتودنسی یک رشته پزشکی است که به اصلاح و ترتیب دندان‌ها و فک‌ها می‌پردازد. در بیشتر مواقع، فرآیند ارتودنسی از طریق استفاده از براکت های متحرک و ثابت، بریس ها، پلاک ها، کش ارتودنسی و دستگاه‌های دیگر انجام می‌شود که نیاز به بیحسی عموماً ندارد.

اما در مواردی که نیاز به انجام جراحی ارتودنسی یا تغییرات بزرگ در جمجمه و فک‌ها وجود دارد، ممکن است پزشک از بیحسی موضعی یا کلی استفاده کند. به عنوان مثال، در جراحی‌های ارتودنسی برخی موارد، بیحسی موضعی به عنوان یک قدم مهم در جلوگیری از درد و تسکین احتمالی مطرح می‌شود.

یکی از مزایا استفاده از بیحسی پس از انجام تعدادی از تست‌ها جهت ایجاد راحتی بیشتر برای بیماران می باشد. به هر حال، تصمیم نهایی در این زمینه بستگی به وضعیت خاص هر بیمار و توصیه‌های پزشک ارتودنسی دارد.

ارتودنسی دندان در کل درد شدیدی ندارد، اما ممکن است در روزهای ابتدایی بعد از نصب براکت ها یا تنظیم سیم ها، کمی درد و ناراحتی ایجاد کند. این درد معمولاً خفیف و موقتی است و به راحتی با استفاده از مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن تسکین می یابد.

دلایل احتمالی درد ارتودنسی دندان ها

فشار: براکت ها و سیم های ارتودنسی برای جابجا کردن دندان ها به آنها فشار وارد می کنند. این فشار می تواند باعث درد یا ناراحتی در دندان ها و لثه ها شود.
زخم: براکت ها می توانند لثه ها را تحریک کرده و باعث زخم شدن آنها شوند.
تنظیم: تنظیمات دوره ای سیم ارتودنسی می تواند باعث درد موقتی شود.

بیشتر بخوانید:  ارتودنسی در بارداری

راهکارهای کاهش درد ارتودنسی دندان

۱. مسکن‌ها

استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می‌تواند به تسکین درد کمک کند. قبل از مصرف هر گونه مسکن، حتماً با متخصص ارتودنسی یا پزشک خود مشورت کنید.

۲. ژل بی حس کننده

استفاده از ژل بی حس کننده موضعی می‌تواند به تسکین درد و التهاب لثه‌ها کمک کند. ژل را به طور مستقیم روی لثه‌های ملتهب بمالید.

۳. موم ارتودنسی

موم ارتودنسی را می‌توان برای پوشاندن براکت‌ها و جلوگیری از تحریک لثه‌ها استفاده کرد. موم را روی براکت‌هایی که باعث درد یا ناراحتی می‌شوند، قرار دهید.

۴. غذاهای نرم

خوردن غذاهای نرم در روزهای اول پس از نصب براکت‌ها یا تنظیم سیم می‌تواند به کاهش درد کمک کند. از خوردن غذاهای سفت، چسبنده یا جویدنی خودداری کنید.

غذاهای نرم در ارتودنسی بخورید

۵. آب نمک

شستشوی دهان با آب نمک گرم می‌تواند به تسکین درد و التهاب لثه‌ها کمک کند. آب نمک به عنوان یک ماده ضدعفونی ‌کننده و ضد التهابی معروف است و در بهبود وضعیت لثه‌ها و دهان شما موثر است. آب نمک برای کاهش التهابات لثه، خنثی کردن باکتری‌ها و تسکین درد در مواردی مانند زخم‌های دهانی یا بعد از انجام جراحی‌های دهانی پیشنهاد می‌شود.
برای استفاده از این روش، می‌توانید نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و سپس به مدت حداقل سی ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس با آن آب نمک دهان خود را شستشو دهید.

۶. کمپرس یخ

استفاده از کمپرس یخ می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند. یک کیسه یخ را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی گونه خود قرار دهید تا درد شما تسکین یابد.

۷. ماساژ

ماساژ عضلات صورت و فک می‌تواند به تسکین درد و تنش کمک کند. با انگشتان خود عضلات صورت و فک خود را به آرامی ماساژ دهید تا درد شما کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:  اجزای دستگاه ثابت ارتودنسی

۸. بهداشت دهان و دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم می‌تواند به حفظ سلامت دهان و دندان و کاهش درد و التهاب کمک کند.

۹. مراجعه به متخصص ارتودنسی

اگر درد شدید یا مداوم دارید، باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی می‌تواند علت درد را بررسی و درمان مناسب را ارائه دهد. جلسات ارتودنسی بخش مهمی از فرآیند ارتودنسی هستند. در طول این جلسات، متخصص ارتودنسی شما می تواند پیشرفت شما را بررسی کند، تنظیمات لازم را انجام دهد و مطمئن شود که درمان شما طبق برنامه پیش می رود.

تعداد جلساتی که برای ارتودنسی شما لازم است به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  • نوع و شدت مشکل ارتودنسی شما
  • نوع درمان ارتودنسی که انتخاب می کنید

به طور کلی، بهتر است که هر 4 تا 8 هفته یک بار برای ارتودنسی به دندانپزشک مراجعه کنید. در طول این قرارها، متخصص ارتودنسی شما موارد زیر را انجام می دهد:

  • متخصص ارتودنسی با معاینه دندان ها و فک شما میزان حرکت دندان هایتان را بررسی میکند. همچنین با گرفتن عکس اشعه ایکس از دندان ها، پیشرفت شما را میسنجد.
  • متخصص ارتودنسی، سیم ها و براکت های شما را تنظیم می کند تا دندان های شما را به موقعیت صحیح حرکت دهد. این خدمات شامل خم کردن سیم ها، تعویض براکت ها یا اضافه کردن کش های جدید می باشد.
  • شما می توانید در مورد هر گونه نگرانی یا سوالی که در مورد روند درمان خود دارید از متخصص ارتودنسی خود بپرسید.

تاثیر مصرف داروها بر مدت زمان ارتودنسی

در ادامه چند نکته برای کمک به شما در آماده شدن برای قرارهای ارتودنسی آورده شده است:

  • یک لیست از سوالات و مشکلات خود تهیه کنید تا از زمان خود با متخصص ارتودنسی خود نهایت استفاده را ببرید.
  • سوابق پزشکی خود که شامل هر گونه اطلاعاتی در مورد آلرژی، داروها یا شرایط پزشکی شماست را همیشه همراه داشته باشید.
  • دهان خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از تمیز بودن دندان ها و لثه هایتان هنگام معاینه کمک می کند.
  • به موقع حاضر شوید. این به شما و متخصص ارتودنسی شما زمان کافی برای بررسی پیشرفت شما و انجام تنظیمات لازم را می دهد.
  • ارتودنسی می تواند یک فرآیند طولانی باشد، اما با مراقبت مناسب و قرارهای منظم، می توانید به لبخندی زیبا و سالم دست پیدا کنید.
بیشتر بخوانید:  10 نکته برای کمک به شما در طول هفته اول درمان ارتودنسی

برای ارتباط با دندانپزشک خود و دریافت مشاوره جهت برطرف کردن هر گونه درد یا ناراحتی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. تعیین وقت ملاقات: با تعیین وقت مناسب با مطب پزشک خود، می‌توانید مشکلات و نیازهای خود را برای او توضیح دهید. این روش به شما کمک می‌کند تا با پزشک خود مستقیماً در ارتباط باشید و در مورد درد و ناراحتی خود صحبت کنید.

2. تماس تلفنی: با تماس با مطب ارتودنتیست خود، می‌توانید در مورد مشکلتان سوال بپرسید و از او راهنمایی دریافت کنید. پرسش‌های ساده را می‌توانید در این تماس‌ها مطرح کنید و در صورت لزوم برای ملاقات حضوری وقت بگیرید.

3. ارسال پیام: برخی از ارتودنتیست‌ها امکان ارسال پیام از طریق پلتفرم‌های ارتباطی مانند ایمیل یا پیامک را فراهم می‌کنند. شما می‌توانید با ارسال پیام، مشکل خود را با او در میان بگذارید و درخواست‌ها و سوالات خود را مطرح کنید.

مهم است که بتوانید به آسانی با پزشک خود در ارتباط باشید و او را از هرگونه درد یا ناراحتی با خبر کنید. دندانپزشک می‌تواند به شما راهنمایی ‌های لازم را ارائه کند و در صورت لزوم تغییراتی در درمان اعمال کند تا درد شما را تسکین دهد.
از دستکاری براکت‌ها یا سیم‌ها پرهیز کنید. از خوردن غذا و نوشیدنی‌های اسیدی خودداری کنید. به طور مرتب به متخصص ارتودنسی خرم آباد مراجعه کنید تا درد ناشی از ارتودنسی را به حداقل برسانید و از لبخندی زیبا و سالم لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button